Arkiva

Tolomeo Artemide

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

“Asnjë ndriçues tavoline nuk duhet t’ju bëjë që të përdorni të dyja duart për ta pozicionuar atë.” Michele De Lucchi

Një shembull i ekuilibrit dhe lëvizjes, ndriçuesi i tavolinës Tolomeo është projektuar për të përfituar dritë në çdo drejtim. Krijuar për Artemide në 1987 nga Michele De Lucchi dhe Giancarlo Fassina, Tolomeo u bë një ikonë gati 30 vjet pas lindjes së tij. Ai mbetet një model klasik i shumë kërkuar, duke mbushur shumë shtëpi dhe zyra. Që kur u krijua, koleksioni i ndriçueseve Tolomeo është zgjeruar duke ofruar versione dhe madhësi të ndryshme për pothuajse çdo situatë ndriçimi.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_single_image image=”11449″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Si filloi e gjitha… Ndriçuesi u shfaq kur De Lucchi dëshironte të kishte një nga ndriçuesit e tij sipër tavolinës së vizatimit, vend ku ai kalonte shumë orë çdo ditë.

Dizajni i Tolomeos u frymëzua nga lëvizja e shufrave të peshkatarëve që përdoren për të mbështetur rrjetat e peshkimit. Sfida më e madhe me të cilën De Lucchi u përball ishte sigurimi i llambës në një pozicion ndërkohë që boshtin mund ta orientosh me vetëm një dorë. Ai e zgjidhi problemin me kabllot prej çeliku dhe burimet e tensionit të brendshme, dhe pjesa tjetër mbetet histori.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”11452″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Nuk është për t’u habitur që në 1989, ndriçuesit të tavolinës Tolomeo i’u dha çmimi Compasso d’Oro për dizajnin industrial italian, falë ndërthurjes së tij perfekte të dizajnit dhe inxhinierisë. Komoditeti që ofron Tolomeo, së bashku me trupin e tij modern dhe të strukturuar, integrohet në mënyrë të përkryer në çdo hapësirë, duke i shtuar vlera të larta stilistike.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”11453″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_column_text]Source: artemide.com  & ylighting.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment