Arkiva

HIGHLIGHT: RENZO PIANO

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]Arkitekti italian Renzo Piano, fitues i çmimit Pritzker, filloi karrierën e tij duke punuar me arkitektin Louis Kahn në Filadelfia. Në vitet 1970 ai punoi me Richard Rogers, duke krijuar qendrën mahnitëse Pompidou në Paris, e cila sfidoi konventat arkitekturore të kohës. Një dekadë më vonë Piano themeloi studion e tij, Renzo Piano Building Workshop, e cila ka zyra në Paris, New York dhe Genoa, Itali. Në krye të kësaj firme, arkitekti ka realizuar një varg projektesh me standarde të larta, duke përfshirë ndërtesën e New York Times në Manhattan, Shard në Londër, dhe Muzeun e Artit Amerikan Whitney në New York.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_single_image image=”13790″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Qendra Georges Pompidou, Paris (1977)

[/vc_column_text][vc_column_text]Projekti – i cili ishte i diskutueshëm në hapjen e tij në 1977 – është një nga ndërtesat moderne më domethënëse dhe të dashura në botë.
Koncepti kryesor – për një ndërtesë që do të ishte fleksibël me elementë të jashtëm që mund të shkëputen dhe zëvendësohen gjatë jetës së saj – është ende i dukshëm sot. Qendra Pompidou është në një hapësirë publike e madhe dhe e gjallë, e cila përmban një hapësirë galerie së bashku me një bibliotekë, një qendër kërkimore, auditor dhe kinema. E njohur për qasjen e saj në mjedisin brenda-jashtë dhe fasadës me ngjyra të ndezura, qendra është bërë një pikë referimi pariziane.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13793″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Akademia e Shkencave në Kaliforni, San Francisko (2008)

[/vc_column_text][vc_column_text]Më shumë se një dekadë më parë, kur punimet përfunduan, Akademia e Shkencave e Kalifornisë, sinjalizoi një zhvillim të rëndësishëm në arkitekturën e qëndrueshme. Projektuar për të qenë muzeu më i gjelbër në botë, ndërtesa fitoi LEED Platinum (standardi më i lartë i gjelbër në SH.B.A.) dhe paraqiti shumë elementë të cilët kontribuan në eko-kredencialet e saj.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13798″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Shard, Londër (2012)

[/vc_column_text][vc_column_text]Për londinezët, Shard është një nga ndërtesat më të njohura të Pianos. Duke arritur deri në 72 kate mbi urën e Londrës, kulla me përdorim të përzier është projektuar si përgjigje ndaj funksioneve të saj – me pllaka dyshemeje më të mëdha për zyra, restorante, hotel, apartamente private dhe një galeri vrojtimi në majë të ndërtesës, ku forma e saj është më e ngushtë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13791″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_single_image image=”13792″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Fondacioni Jérôme Seydoux Pathé, Paris (2014)

[/vc_column_text][vc_column_text]Përkushtuar promovimit të kinematografisë, ne selinë e Pianos për Fondacionin Jérôme Seydoux Pathé, gjenden zyrat dhe arkivat e fondacionit së bashku me hapësirat e ekspozitës dhe një dhomë shfaqjeje me 70 vende. Pozicionuar brenda një blloku urban në qendër të Parisit, ndërtesa ndodhet në gjurmët e një teatri të mesit të shekullit XIX, i cili u shndërrua në një nga kinematë e para të Parisit në mesin e viteve 1900. Ndërsa dy ndërtesa në zonë u shkatërruan, fasada në Avenue des Gobelins, e cila përmban skulptura nga Auguste Rodin, u restaurua dhe u ruajt. Pas saj, një ndërtesë e re e lakuar transparente duket sikur noton sipër oborrit.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13803″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Muzeu i Artit Amerikan Whitney, New York (2015)

[/vc_column_text][vc_column_text]I pozicionuar në mes të lumit Hudson dhe ‘High line’ të Nju Jorkut, Muzeu i Artit Amerikan Whitney nga Renzo Piano u krijua për të sjellë së bashku galerinë, e cila ishte shpërndarë në ndërtesa të ndryshme. E ngjashme me një tufë blloqesh, ndërtesa i përgjigjet natyrës industriale të Rrethit Meatpacking, dhe në nivelin tokësor, një hyrje e madhe konsol shndërron zonën jashtë ndërtesës në një hapësirë publike.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13805″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Qendra Botin, Santander (2017)

[/vc_column_text][vc_column_text]E vendosur në qytetin spanjoll të Santander, Centro Botín është një hapësirë për artin, kulturën dhe arsimin. Kjo është ndërtesa e parë e arkitektit Renzo Piano në Spanjë. Projekti 10,000 m2 është i ndarë në dy blloqe në formë D të bashkuara nga një rrugëkalim prej xhami dhe çeliku të ngritur mbi det.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13800″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_column_text]Source: royalacademy.org.uk[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment