Arkiva

Montjuic Artemide

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Frymëzuar nga arkitektura, ndriçuesi Montjuic nga Artemide është një model i jashtëzakonshëm i dizajnuar nga Santiago Calatrava.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10936″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10935″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Ndriçuesi i tokës Montjuic mahnit me formën e tij artistike. Ai duket si një vepër arti, i karakterizuar nga kontrastet e ngjyrave dhe elementët e balancuar artistikisht. Dizajni i tij imiton kullën e komunikimit Montjuic (antenë) në Barcelonë, ​​Spanjë. Një ndërtesë e bardhë, 136 m e gjatë që është ndërtuar për transmetimin e valëve televizive të Lojërave Olimpike në Barcelonë, në 1992, dhe që përfaqëson një atlet që mban flakën olimpike. Të dy, si ndriçuesi i tokës, si kulla e komunikimit, janë dizajnuar nga arkitekti dhe artisti spanjoll Santiago Calatrava.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”10945″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_column_text]Source: nostraforma.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment