Arkiva

Indoor Plants Decoration Tips

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Kemi shkruar shumë artikuj në lidhje me tendencat në interior design. Ndër të gjitha këshillat e dekorimit, njëra ishte në cdo trend: BIMËT. Dhe kjo është tema e artikullit tonë. Cdo hapësirë duhet të përmbajë bimë në të. Ato, jo vetëm që i shtojnë ngjyra  shtëpisë, por  i japin jetë dhomës tuaj dhe qetësi shpirtit. Bimët janë një mjet i përsosur dekorimi dhe ju mund t’i përdorni si një detaj stilues në dizajnin e shtëpisë tuaj. Këtu janë disa mënyra se si të përdorni bimët për të dekoruar një ambjent të brendshëm.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_single_image image=”8406″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

1. Krijoni një mur plot jetë

[/vc_column_text][vc_column_text]Ju mund ta ktheni murin  e korridorit tuaj në një hapësirë të vërtetë arti. Jepini murit një ndjenjë freskie duke shtuar pak gjelbërim natyral dhe plot gjallëri. Gjithashtu, një raft i “gjallë” është më i mirë sesa ai tradicional, nëse e mbushni me bimë të varura.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8396″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

2. Sillni natyrën brenda

[/vc_column_text][vc_column_text]Jeni shumë të dhënë pas natyrës? Krijoni një pyll të brendshëm me bimë të mëdha, të kombinuara me mobilje në ngjyrat e tokës. Rehatohuni në dhomën tuaj të ndenjes, merrni frymë lirisht në ajër të pastër dhe nuk do të donit kurrë ta linit këtë vend.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8410″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

3. Mbani tryezën tuaj në fokus

[/vc_column_text][vc_column_text]Bimët në vazo mund të jetojnë për një kohë të gjatë dhe  janë një tipar dizajni në mobiljet tuaja. Përdorini ato  në tavolinën e punës ose në tavolinat e dhomës së ngrënies, si një dekorues plot jetë. Nëse keni nevojë për diçka të vogël për të spërkatur një tavolinë, përdorni një terrarium; ai është  një shtëpi e përsosur për të strehuar bimët e vockla.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8415″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

4. Art me bimë të varura

[/vc_column_text][vc_column_text]Nëse jetoni në një apartament të vogël, bimët e varura janë dekorimi i përsosur sepse ato nuk zënë vend. Në këtë mënyrë kurseni më shumë hapësirë dhe i jepni ambjentit tuaj një pamje organike. Bimët e varura janë zgjidhja më e mirë edhe për tavanet e larta, zgjidhni llojet që e shfrytëzojnë më së miri këtë hapësirë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8399″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

5. Gruponi bimët në vazo

[/vc_column_text][vc_column_text]Grupimi i specieve të ndryshme së bashku në një raft të varur ose në një qoshe, është një mundësi e shkëlqyer për ti dhënë thellësi dhe diversitet një hapësire. Merrni parasysh këtë këshillë nëse keni mungesë sipërfaqeje në dysheme, ose nëse thjesht kërkoni të krijoni një ambjent kontemporan me bimët në shtëpi.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8401″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8400″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

6. Ndani hapësirat

[/vc_column_text][vc_column_text]Muret dhe dyert e ngurta janë kaq larg interesave tona. Në vend të kësaj, ndani hapësirat me një raft të mbushur me bimë, duke kufizuar pjesë të ndryshme të një dhome dhe në të njëjtën kohë, duke i dhënë më shumë ajër dhe freski hapësirës.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8402″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

7. Përdorni bimët e mëdha

[/vc_column_text][vc_column_text]Vendosni një bimë të madhe ngjitur me divanin tuaj si një dekorues. Shpesh kjo është një zonë që mund të lihet pas dore ose mund të jetë një cep i zbrazët. Një bimë e madhe e vesh dhe i jep jetë hapësirës. Grupimet e bimëve funksionojnë mirë edhe në qoshet e dhomave, ku asgjë tjetër nuk përshtatet, duke mos lënë kështu asnjë hapësirë të pashfrytëzuar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8403″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

8. Mbushni kuzhinën me bimë

[/vc_column_text][vc_column_text]Kuzhina është ambjenti më i rëndësishëm në shtëpi, veçanërisht për një grua. Për të krijuar një hapësirë të freskët gjatë gatimit, mobiloni qoshet me vazo me gjelbërim të përjetshëm, të lehta për tu kujdesur. Lyeni muret me një ngjyrë jeshile të thellë dhe do të ndjeheni sikur po gatuani në një ambjënt të hapur e të freskët.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8404″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Bimët më të mira për shtëpinë tuaj

[/vc_column_text][vc_column_text]Sipas San Diego Botanicals, këto janë bimët më të mira që mund të përdorni në shtwpi, jo vetëm si dekorim, por edhe për të pastruar ajrin.

Peperomia
Gjethja e trashë dhe plot ngjyrë e kësaj bime të imët është një detaj i mrekullueshëm për tiu bashkangjitur dhomës tuaj të ndenjes.

Boston Fern
Kjo bimë delikate e lezetshme është në të vërtetë mjaft e ashpër, dhe do ti shtojë një prekje të butë por elegante ambjentit të brendshëm të shtëpisë tuaj.

Nenexhik
Bima e preferuar e admiruesve të kuzhinës, nenexhiku është gjithashtu një ilac i fuqishëm kundër insekteve. Mbi të gjitha, aroma e saj e parezistueshme rrit fuqinë e trurit.

Fikusi degëvarur
Kjo bimë me pamje spektakolare si pemë është një element i domosdoshëm i dizajnit të brendshëm, duke shtuar dhe nevojën për mirëmbajtje të ulët dhe aftësinë për të përmirësuar cilësinë e ajrit të brendshëm.

Zambaku i paqes
Shpesh klasifikohet si një nga bimët më të mira të shtëpisë, Zambaku i Paqes nuk mburret vetëm me lulet e mrekullueshme, por edhe me efikasitetin e lartë në trajtimin e toksinave të ajrit.

Pothos
Për shkak të nevojave të tij jashtëzakonisht të ulëta për kujdes, aftësisë së jashtëzakonshme për të eleminuar formaldehidin nga ajri (një gaz i pastër pa ngjyrë i prodhuar nga oksidimi i metanolit) dhe gjethet e larmishme të bukura, kjo hardhi tërheqëse është gjithçka që ju mund të kërkoni në një bimë.

Aloe vera
E lehtë për tu kujdesur, kjo bimë me gjethe të lëngshme është e njohur mjaft mirë për përfitimet e saj shëndetësore të mahnitshme, mbi të gjitha për eleminimin e toksinave të ajrit.

Bima “merimangë”
Edhe pse është më e njohura si një bimë shtëpie dekorative, lulja merimangë në fakt ofron ajër të pastër, pa toksina dhe, për sa i përket kujdesit, ka pritshmwri mjaft modeste.

Lulja e Gjarprit
Jashtëzakonisht efikase në pastrimin e ajrit nga toksinat e tij, kjo bimë e mirëmbajtjes së ulët me gjethe të gjata dhe të lezetshme është element i përsosur në dhomën tuaj të gjumit ose në banjo.

Philodendron
Jo vetëm që kjo bimë në formë zemre thith toksinat e ajrit, por është gjithashtu e lehtë për t’u rritur dhe mirëmbajtur. Për më tepër, bima kacavjerrëse mund të shndërrojë çdo dhomë nga e shurdhër në të gjallë.

Dredhka angleze
Përvecse janë impianti numër një i filtrimit të ajrit, dredhkat angleze janë të lehta për t’u rritur dhe duken pafundësisht të bukura të varura mbi dysheme.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8394″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]