Arkiva

Butterfly Chair by Almex Contract Furniture

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Karrigia Butterfly (Flutura) është një nga karriget më ikonike në historinë e dizajnit. Mund ta hasni në hollet e hoteleve me pesë yje, në kopertinat e revistave të dizajnit luksoz dhe në shtëpitë më elegante.
Linjat e saj harmonike të rrumbullakosura dhe natyra e gjerë lejojnë që dizajni të kombinohet me çdo stil të dekorimit të brendshëm. Dizajni i saj është një domosdoshmëri absolute në shtëpinë e kujtdo që vlerëson objektet klasike të çdo lloji. Nëse dëshironi të bëni tuajën një copëz të mobiljeve klasike, ajo duhet të jetë një karrige Butterfly nga Almex Contract Furniture.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_single_image image=”15420″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Karrigia Butterfly (e njohur edhe si karrigia BKF, Hardoy apo karrigia Sling) u krijua në Argjentinë në 1938 nga tre arkitektë relativisht të panjohur – Antonio Bonet, Juan Kurchan dhe Jorge Ferrari Hardoy.

Arkitektët po punonin për një ndërtesë apartamentesh në Buenos Aires në atë kohë dhe iu duhej një karrige për të mobiluar interierin. Të familjarizuar me një karrige të palosshme të përdorur nga ushtria e aso kohe, e quajtur Tripolina – një karrige të cilën ata e admironin për thjeshtësinë dhe transportueshmërinë e saj – ata krijuan një dizajn të frymëzuar nga ajo për të sjellë në jetë karrigen Butterfly.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”15414″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Për shkak të formës së pazakontë të karriges dhe konstruksionit të ngjashëm me një hamak, ajo tërhoqi shumë vëmendjen e mediave. Një nga drejtorët e MoMA, Edgar Kaufmann Jr, u interesua për modelin dhe bleu dy nga tre karriget që arkitektët bënë. Njëra u bë pjesë e koleksionit të përhershëm të muzeut, ku gjendet dhe sot. E dyta u vendos në shtëpinë e pushimeve të Kaufmann, Fallingwater, ku gjithashtu është aty ende. Ndërsa e treta? Këtë askush nuk e di dhe ende nuk është gjetur deri më sot.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”15418″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Për më shumë se 80 vjet, kompani në mbarë botën kanë gëzuar të drejtën për të prodhuar kryeveprën klasike. Çdo prodhues e bën atë pak më ndryshe nga tjetri dhe sot në të vërtetë nuk ka karrige Butterfly “origjinale”. E gjitha ka të bëjë me cilësinë dhe komoditetin në treg.

Nëse dëshironi të përcaktoni nëse një karrige Butterfly është e mirë, duhet të shikoni për cilësinë dhe komoditetin që ajo ofron, në vend të origjinalitetit dhe Almex Contract Furniture e siguron këtë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”15413″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_column_text]Source: cuerodesign.com; nest.co.uk;
Images: cuerodesign.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment