Arkiva

HIGHLIGHT: RICARDO BOFILL

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Ricardo Bofill Leví (5 dhjetor 1939) është një arkitekt spanjoll, i cili që nga viti 1963, vazhdon të udhëheq praktikën ndërkombëtare të projektimit arkitektonik dhe urbanistik me firmën e tij Ricardo Bofill Taller de Arquitectura. Ricardo Bofill lindi në një familje ndërtuesish në 1939 në Barcelonë. Ai studioi në Shkollën Universitare të Arkitekturës në Barcelonë dhe u diplomua në Shkollën e Gjenevës. Në moshën 17 vjeçare, Ricardo Bofill projektoi projektin e tij të parë, një shtëpi verore në Ibiza, dhe nga 23 vjeç, u bë arkitekti kryesor i el Taller.

Karriera e jashtëzakonshme e Ricardo Bofill tani përfshin mbi 50 vjet, me mbi 1.000 ndërtesa të përfunduara në më shumë se 50 vende. Firma e tij me seli në Barcelonë, ​​Taller de Arquitectura, është e njohur për prirjen e saj drejt formave të forta gjeometrike; fokusin në zejtari; fokusin  në rëndësinë e hapësirave publike në mjediset urbane; dhe një interes për stilet lokale, natyrore dhe materialet. Së bashku, këta elementë shkojnë kundër pikëpamjeve tradicionale të Modernizmit në Evropë – dhe kanë prodhuar rezultate mahnitëse.

Më poshtë, ne paraqesim tetë vepra të arkitektit që shfaqin qasjen e tij avangarde.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7595″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Walden 7 (1975)

[/vc_column_text][vc_column_text]Walden 7 është një nga projektet e strehimit pionier të Taller de Arquitectura, i krijuar për të adresuar problemet e jetesës moderne të qytetit – në veçanti, si të balancojë hapësirat shoqërore me privatësinë. I vendosur jashtë Barcelonës, kompleksi përmban pesë oborre të brendshëm dhe 446 rezidenca të përhapura në 18 kulla nga 14 kate secila. Kullat janë modulare, por ato janë rregulluar në një formë organike, jo-sistematike dhe lidhen përmes hapësirave dhe urave komunale për të krijuar identitete të dallueshme.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7568″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7579″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7598″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Meritxell Sanctuary (1974)

[/vc_column_text][vc_column_text]Përfunduar në 1974, faltorja Meritxell në Andorra përfshin një kompleks të tërë, duke përfshirë mbetjet e një kështjelle mesjetare që u shkatërrua nga një zjarr në 1972. Firma e Bofill, e frymëzuar nga modeli Romanesk i kapelës origjinale, adaptoi gjeometrinë dhe materialet për komponetët e rinj.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7569″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_single_image image=”7575″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

La Muralla Roja (1973)

[/vc_column_text][vc_column_text]Pranë qytetit portual të Alicante në Costa Blanca të Spanjës, Bofill projektoi një bllok apartamentesh rozë në qytetin e vogël të Calp. E njohur për plazhet e saj të bukura, zona u bë një destinacion i njohur turistik duke filluar në vitet ’50 dhe ’60, dhe La Muralla Roja u ndërtua për të strehuar 50 apartamente në një shkëmb vetëm pesë kilometra larg plazhit. Me dritare të vendosura thellë, të ngushta, forma të forta gjeometrike dhe ngjyra mesdhetare, ndërtesa është frymëzuar pa dyshim nga historia, por rreptësisht moderne në zbukurimin e saj minimalist. Muret e trasha i mbajnë oborret e brendshme të freskët, dhe dritaret e vendosura në mënyrë selektive mbajnë  larg diellin e fortë spanjoll.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7570″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7577″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7576″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Les Arcades & Les Temples du Lac (1982 & 1986)

[/vc_column_text][vc_column_text]Në Saint Quentin-en-Yvelines, Francë, Bofill projektoi këtë projekt strehimi me kosto të ulët në përgjigje të nevojës së dëshpëruar të Francës për strehim më të përballueshëm gjatë një rënie të ashpër ekonomike. Skema u ekzekutua në dy faza midis 1982 dhe 1986, dhe vazhdoi interesimin e Bofillit për hapësirat e përbashkëta dhe precedentët historikë: ai përdori kopshtet zyrtare të shekullit të 17-të në Francë si frymëzim i projektit, dy pjesët kryesore të të cilit vendosen në të dyja fundet e një liqeni artificial dhe ndjekin një gjeometri të rreptë. Secili apartament ka ekspozime të dyfishta, duke lejuar pamje nga rruga në njërën anë dhe një oborr të brendshëm nga ana tjetër.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7571″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_single_image image=”7572″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

La Fabrica (1975-present)

[/vc_column_text][vc_column_text]Duke filluar nga viti 1975, Bofill filloi të shndërrojë një fabrikë të braktisur të çimentos Sansón, e vitit 1920, e vendosur pesë milje larg Barcelonës, në fshatin Sant Just Desvern, në shtëpinë e tij dhe selinë për firmën e tij, Ricardo Bofill Taller de Arquitectura. Bofill e përshkroi rinovimin si punimin “e një vepre arti”, dhe punimet e projektit janë akoma në vazhdimësi: kompleksi është mbi 300,000 metra katrorë, dhe përbëhet nga mbi 30 kapanone që kishin qenë plot me beton.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7632″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_single_image image=”7574″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Les Espaces d’Abraxas (1982)

[/vc_column_text][vc_column_text]Gjithashtu i vendosur jashtë Parisit dhe i përfunduar në vitet 1980 gjatë krizës së strehimit të papërballueshëm në Francë, projekti i strehimit publik në Marne-la-Vallee është përshtatur rreth një përbërje simetrike të formave të thjeshta me detaje të frymëzuara klasike që janë riformuluar. Projekti ka tre njësi arkitekturore: Le Theater (një ndërtesë gjysmë rrethore në formë si një auditor grek); L’Arc (një hark më i vogël që përmban 20 banesa), dhe Le Palacio (një ndërtesë më e madhe që përmban 400 njësi).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7580″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_single_image image=”7581″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Xanadù (1971)

[/vc_column_text][vc_column_text]Vizioni i Bofill për këtë ndërtesë apartamentesh në Spanjën bregdetare u hartua mbi punën e kolektivit arkitekturor Archigram me bazë në Mbretërinë e Bashkuar; konceptualisht, secila prej 18 njësive të ndërtesës ishte “futur” në kornizën strukturore qendrore, duke lejuar njësitë modulare të jetesës të formojnë një gamë të konfigurimeve të ndryshme. Ndryshe nga puna tjetër e Bofill-it në zonë, La Muralla Roja, ky projekt u pikturua një jeshile myshku, e cila ishte në kontrast me pllakat prej argjile të çatitve.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7583″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7584″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7600″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Propozimi i Camp Nou  (2015)

[/vc_column_text][vc_column_text]Një nga projektet më të fundit të firmës ishte një propozim për konkursin për të ringjallur Camp Nou, stadiumi ku luan ekipi i njohur i futbollit të Barcelonës. Dizajni i listuar shkurt i Taller shtoi një veshje të re ndërtesës, të bërë nga shirita në ngjyrat e shtëpisë së ekipit.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”7585″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_column_text]Burimi: https://www.dwell.com/article/ricardo-bofill-buildings-08245186[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]