Arkiva

HIGHLIGHT: MOSHE SAFDIE

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Moshe Safdie, (14 korrik 1938) është një arkitekt izraelito-kanadez, planifikues urban, arsimtar, teoricien dhe autor. Gjatë një karriere të famshme 50-vjeçare, Safdie ka eksploruar parimet thelbësore të dizajnit me përgjegjësi shoqërore me një gjuhë vizuale të veçantë. Një qytetar i Izraelit, Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara, Moshe Safdie u diplomua në Universitetin McGill. Pas mësimit me Louis I. Kahn në Filadelfia, Safdie u kthye në Montréal për të mbikëqyrur masterplanin për Ekspozitën Botërore të vitit 1967. Në vitin 1964 ai themeloi firmën e tij për të realizuar Habitat ’67, një adaptim i tezës së tij universitare dhe një pikë kthese në arkitekturën moderne.

Punimet e Moshe Safdie janë të njohura për linjat e tyre dramatike, modelet gjeometrike, përdorimin e dritareve dhe fokusi në krijimin e hapësirave të hapura dhe të gjelbërta. Shkrimet dhe modelet e tij theksojnë nevojën për të krijuar hapësira domethënëse, jetësore dhe gjithëpërfshirëse që pasurojnë komunitetin, me vëmendje të veçantë ndaj esencës se një vendi të veçantë, gjeografisë dhe kulturës.

Një modernist i vetë-shpallur, praktika globale e Safdie përfshin projekte në Amerikën e Veriut dhe Jugut, Lindjen e Mesme, botën në zhvillim dhe në të gjithë Azinë dhe Australinë. Projektet përfshijnë një gamë të gjerë tipologjish, duke përfshirë aeroportet, muzetë, artet interpretuese, bibliotekat, strehimin, objekte multifunksionale dhe qytete të tëra.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_single_image image=”8796″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Habitat ’67

Montréal, Québec, 1967[/vc_column_text][vc_column_text]Habitat ishte ekspozita kryesore e temave të Ekspozitës Botërore në Montreal në vitin 1967. Si një projekt demonstrimi, ai nisi një vizion për strehimin urban duke përdorur teknologjinë e ndërtimeve të parafabrikuara. Si një lloj ndërtese innovative që vazhdon të jehojë edhe sot, Habitat kërkon të krijojë një lagje energjike me hapësira të hapura, tarraca kopshtesh dhe shumë lehtësira të tjera të rezervuara zakonisht për shtëpi njëfamiljare, tani të përshtatura në një mjedis të një qyteti me dendësi të lartë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8797″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Fshati i Davidit

Jeruzalem, Izrael, 1998[/vc_column_text][vc_column_text]Fshati i Davidit është një komunitet rezidencial i vendosur në bregun jugor të Luginës Hinome në Mamilla Center. Në total 200 njësi, apartamente luksoze me tarracë, dalin mbi murin e qytetit dhe ndjekin topografinë natyrore të vendit. Fshati përfshin ura të dizajnuara në mënyrë unike që përshkojnë vendkalimet për këmbësorë dhe kopshte, me zona të fshehura parkimi nën to. Ndërtesat e reja janë thurur me kujdes në pëlhurën historike të qytetit.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8798″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Muzeu i Historisë së Holokaustit Yad Vashem

Jeruzalem, Izrael, 2005[/vc_column_text][vc_column_text]Muzeu ndodhet në malin Herzl, Mali i Kujtimit. Për të ruajtur karakterin e shenjtë të zonës delikate dhe për t’ju përgjigjur nevojave të Yad Vashem, “trupi” i Muzeut fshihet brenda në tokë, duke lejuar vetëm shtyllën kurrizore qëndrore e të zgjatur, të dali mbi tokën dhe të përçojë një ndjenjë të shkallës së saj të vërtetë . Duke zëvendësuar ndërtesën origjinale të vitit 1957, Muzeu i Historisë së Holokaustit përfshin një ndërtesë të re pritjeje (Mevoah), një Sallë të Emrave, një sinagogë, galeritë për artin e Holokaustit, një pavijon ekspozitash dhe një qendër mësimi dhe vizuale. Shtylla kryesore e muzeut është një prizëm trekëndësh me gjatësi 650 metra, i cili përshkon shpatin e malit Herzl, duke depërtuar nga jugu dhe duke dalë në veri, drejt Jeruzalemit. Një rrjet galerish nëntokësore lidh të dyja anët e prizmit.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8799″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Hoteli Mamilla  – Qendra Mamilla

Mamilla , Jeruzalem, Izrael, 2008[/vc_column_text][vc_column_text]Duke bërë lidhjen midis Jeruzalemit të vjetër dhe atij të ri, Mamilla ka sukses në shfaqjen fizike dhe kulturore të një shoqërie të hapur. Rruga kryesore e saj organizon një program të larmishëm që përshkon qytetin, duke mbledhur njerëz dhe duke bashkuar rrethe më parë të ndara.

Hotel Mamilla është pjesë e projektit më të madh për Mamilla Center, një rajon biznesi qendror dhe me përdorim të përzier në Jeruzalem. Hoteli është krijuar për tu përshtatur brenda kontekstit historik të lagjes historike, duke dalë nga një rrjet rrugicash që lidhin qytetet e reja të rrethuara të Jeruzalemit.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8800″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Qendra Kauffman për Artet e Bukura

Kansas City, Missouri, 2011[/vc_column_text][vc_column_text]Kauffman Center ka gjallëruar dhe përshpejtuar rizhvillimin e një lagjeje tranzite në qendër të qytetit duke tërhequr publikun dhe duke ndërvepruar midis grupeve të arteve dhe klientëve. E vendosur përgjatë një rrëmuje, qendra përfiton nga topografia ku ndodhet, me të dy sallat e lidhura nga një holl i vetëm i madh në formën e një strehe me xham të gjerë, të shtruar nga një strukturë xhami, si tenda, duke ofruar pamje të gjerë të qytetit në anën jugore.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8801″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Qendra e Trashëgimisë Khalsa

Anandpur Sahib, Punjab, India, 2011[/vc_column_text][vc_column_text]E veshur me gur ranor vendas, Qendra e Trashëgimisë Khalsa risjellë qytetet e fortifikuara të Rajasthan, Gëalior dhe Punjab. Kulmet e çative të lakuara  drejt qiellit, të galerive ne formë kulle të muzeut, janë të veshura me çelik, të dizajnuara në kundërshtim me traditën e pasur të kupolave të arta që kurorëzojnë ndërtesat e shenjta në vend, siç është tempulli i Artë në Amritsar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8802″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Resorti Marina Bay Sands dhe Muzeu i Artit dhe Shkencave

Singapor, 2011[/vc_column_text][vc_column_text]Si pjesë e zinxhirit të vazhdueshëm të zhvillimit dhe aktiviteteve të linjës bregdetare, Resorti i Marina Bay Sands formon një port hyrës për qytetin. Komponentët e larmishëm të kompleksit janë të endura në një rrjet të qartë të rrugëve të këmbësorëve dhe vendeve të takimeve publike. Planifikimi është frymëzuar nga qytete të mëdha romake të organizuara mirë, që bëhen qendra e jetës qytetare.

Muzeu i Artit dhe Shkencave i vendosur përgjatë linjës bregdetare Marina Bay Sands, sjellë bashkë ekspozitat që bëjnë lidhjen midis Arteve dhe Shkencave. Muzeu është organizuar si dy hapësira kryesore ekspozitash, të pozicionuara rreth një atriumi të hapur qendror. Ekspozitat e para rrinë pezull brenda një formë skulpturore e vendosur mbi shëtitore dhe një grup i dytë galerish janë vendosur nën një kopsht të madh zambaku uji.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8803″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Aeroporti Jewel, Changi

Singapor, 2018[/vc_column_text][vc_column_text]” Jewel gërsheton një aspekt të natyrës dhe tregut, duke krijuar në mënyrë dramatike idenë e aeroportit si një qendër urbane të ngritur dhe energjike, duke përfshirë udhëtarët, vizitorët dhe banorët dhe duke i bërë jehonë reputacionit të Singaporit si “Qyteti në Kopsht “. -Moshe Safdie

Përmbushja e misionit të tij si urë lidhësë midis terminaleve ekzistues, Jewel kombinon dy mjedise – një treg intensiv dhe një kopsht parajsor – për të krijuar një tipologji të re në qendër të komunitetit si zemra dhe shpirti i Aeroportit të Changi.  Jewel ri-sjellë qendrën e një aeroporti si një atraksion kryesor i sferës publike. Ai ofron një sërë lehtësirash për operacionet aeroportuale në tokë, kopshte të brendshëm, aktivitete për kohën e lirë, tregti me pakicë dhe shërbime hoteliere, të gjitha nën një çati. Një fasadë e veçantë në formë kube, e bërë nga qelqi dhe çeliku, shton estetikisht pamjen e Aeroportit Changi si një nga qendrat kryesore ajrore në botë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”8804″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_column_text]Source: safdiearchitects.com[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]