Arkiva

Eclisse by Artemide

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Një ikonë e dizajnit industrial italian nga Vico Magistretti, i dizajnuar për kompaninë e ndriçimit Artemide në vitin 1965, ndriçuesi Eclisse është një kombinim i lezetshëm i formave të rrumbullakëta, sipërfaqeve të thjeshta dhe frymës së viteve 1960. Frymëzuar nga llamba e një minatori, e përdorur nga heroi Jean Valjean në Les Miserables, ndriçuesi përbëhet nga një guaskë fikse e jashtme dhe një guaskë e brendshme e lëvizshme.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_single_image image=”9556″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Eclisse përfaqëson një ekuilibër avangardë midis formës dhe funksionit, modelimit dhe shërbimit, duke fituar çmimin Compasso d’Oro në vitin 1967. Lëvizja e sferës së brendshme krijon efektin e një eklipsi, që lejon përdoruesin të shtojë dritë të qartë ose ta zbehë atë për një ndriçim difuz – fjala Eclisse nënkupton eklipsin në italisht. Eclisse është pjesë e koleksionit të përhershëm të Muzeve më të rëndësishëm të dizajnit, si MoMa në New York dhe Triennale Design Museum në Milano.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”9553″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][vc_single_image image=”9552″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]