Arkiva

Monochrome Architecture

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30px”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

E keni vënë re tendencën e ambienteve monokromatike? Shtëpi/zyra/lokale në të cilat mbizotëron një ngjyrë, sëbashku me tonalitet e saj, hasen gjithmonë e më shpesh. Në vitin 2020 dhe në vazhdim do e shohim gjithmonë e më shumë këtë zgjedhje nga arkitektët, duke qenë se krijon një ambient të veçantë dhe të unifikuar. Zgjedhja monokromatike në arkitekturë është e thjeshtë, por shumë efektive dhe nuk do të jetë kurrë jashtë mode.

Natyrisht, zgjedhja e parë është ngjyra bazë, le të themi e kuqja ( e cila mundet të jetë ngjyra e prefeuar e klientit, logoja e biznesit) dhe më vonë krijojmë një paletë ngjyrash me nuancat rreth kësaj ngjyre. Ka një mori ngjyrash dhe tonalitesh, kombinimi i të cilave është i pafund, por do ju sugjeronim të frymëzoheshit nga natyra dhe të nxirrni tonalitet për projektin tuaj. Ndërkohë ka  dhe website nga ku mundet të fyrmëzoheni për ngjyrat të cilat doni të përdorni.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14807″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14808″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Përpos ngjyrave neutrale të cilat shkrihen lehtësisht bashkë, trendi këtë vit është pak më i guximshëm, në ngjyra me shumë karakter dhe potencë: si jeshille, blu e errët, e kuqerremtë, të cilat transformojnë rrënjësisht hapësirat tuaja.  Zgjedhja monokromatike në arkitekturë, krijon lehtësisht harmoni, edhe pse ne sugjerojmë kujdes në kombinimin e tonaliteteve me njëra tjetrën, sidomos te ngjyrat e hapura.

Ngjyrat kanë efekt psikologjik dhe për të ngjallur emocione të caktuara. Është  e nevojshme ti nxisim nëpërmjet ngjyrave të pëzrgjedhura si prsh ngjyra plot jetë, të cilat shpesh përdoren nëpër palestra apo ngjyra të tokës të cilat na qetësojnë dhe na bëjnë të ndihemi më në paqe. Zgjedhja e një ngjyre, krijon një lloj qetësie dhe rrjedhshmërie në ambientet tuaja. Prandaj kombinimi i nuancave është shumë i rëndësishëm, por gjithashtu krijoni ndërhyrje me materiale si druri apo metali, gjithmonë duke ruajtur dominancën e ngjyrës së përzgjedhur.

Po ju sjellim disa shembuj sesi duken projektet monokromatike dhe ambientet e fokusuar rreth një ngjyre.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”14822″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Loft nga Martini Design Studio

[/vc_column_text][vc_column_text]Një dizajn industrial, ku grija e ftohtë është leitmotivi, por për të ngrohur ambientin është përdorur si druri ashtu dhe ngjyrat e ndezuara të tapetit me motive tradicionale.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14810″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14811″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Sera nga Besnik Grainca

[/vc_column_text][vc_column_text]Që nga emri i lokalit e kuptoni që në këtë projekt dominante do ishte jeshilja. Një ngjyrë jeshile e zbehtë, por qetësuese unifikon të gjithë ambientin, si në mure dhe tavan,  duke të dhënë ndjesisë se ndodhesh në një ambient të zhytyr në natyrë.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”14812″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Deti Jon nga Besnik Grainca

[/vc_column_text][vc_column_text]Si mund të ishte tjetër ngjyrë dominante në këtë projekt përveç blusë së thellë të detit Jon? Jemi në një botë nënujore ku ndërthuret bluja me reflekset e saj në elementët dekorues të frymëzuar nga vetë natyra…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”14813″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Një kafene e bardhë si dëbora…

[/vc_column_text][vc_column_text]Ju do e pinit kafen tuaj këtu? E bardha është gjithmonë një zgjedhje e mirë për një arkitekturë monokromatike, sidomos për ata njerëz të cilëve i’u pëlqen qetësia dhe pastërtia që kjo ngjyrë përcjell. Edhe pse përdisa, një ambient i tillë kaq i bardhë vjen i ftohtë, steril dhe aspak ftues, ne mendojmë që ky është i mir tillë balancuar, kjo falë dekorit i cili e sjell në trajta më miqësore të gjithë ambientin. Ky është një projekt nga  Studio56 në Tailandë, nëse ju bie rasti të shkoni për punë në Bangkok, e dini ku të punoni![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”14814″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

“Shtëpia e tij dhe e saj” nga Wutopia Lab

[/vc_column_text][vc_column_text]Në këtë projekt, ngjyrat janë më simbolike. Qasja e Wutopia Lab në këtë arkitekturë monokromatike është përqendruar  në rolet që burrat dhe gratë u caktohen nga kultura, në kuzhinë: burrat zakonisht shoqërohen me gatime publike, ndërsa gratë me kuzhinën shtëpiake dhe ndryshimet në dietën dhe zakonet e ushqyerjes që sjell ky dallim. Vizualisht dhe konceptualisht, kjo realizohet duke kodifikuar ngjyrën e dy ndërtesave që krijojnë instalacionin si një mënyrë për t’i caktuar atyre një gjini: rozë e lehtë për ndërtesën femërore dhe blu për mashkullin. Megjithëse këto dy ngjyra janë stereotipe për të dy gjinitë, ato janë gjithashtu simbolike e atributeve të tjera përkatëse, blu për mbijetesë dhe konkurrencë dhe rozë për ndjeshmëri dhe delikatesë, por ato gjithashtu aludojnë në forcat e padukshme që mbajnë së bashku pëlhurën urbane – si blu dhe rozë janë ngjyrat tipike të materialeve izoluese.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”14815″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Shtëpia e tij, që përfshin mure të gjelbërta si dhe dysheme dhe tavane blu, e cila evokon paletën e Matisse, ku secila përfaqëson një aspekt të kuzhinës të ngarkuar me testosterone: pije, mish dhe barbekju.

“Shtëpia e saj”, një ndërtesë dykatëshe e gjitha në rozë të lehtë, flet për një motiv i cili përfaqëson feminilitetin e saj . Brendësia rozë, minimaliste është një seri labirintesh e dhomave të ndërlidhura që përfshijnë dy kate dhe mbulojnë tema që tregojnë një dietë të rafinuar dhe një mënyrë të kujdesshme të jetës si çaji, temjani, arti i rregullimit të luleve dhe kuzhina vegjetariane, etj.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14816″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”14818″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Dyqani Aesop

[/vc_column_text][vc_column_text]Blloqet e gurëve në ngjyrë të gurit ranor të kuq nga Kalaja Glamis në Skoci, përbëjnë muret e dyqanit Aesop, projektuar nga studioja e arkitekturës Al-Jawad Pike, pozicionuar në një qendër tregtare në perëndim të Londrës. Tonet tokësore janë aplikuar në të gjithë dyqanin. Pluhuri i kuq, nga i njëjti gur ranor që u përdor për të bërë Kalanë e Glamis të shekullit të 17-të në Skoci, është përdorur për të ngjyrosur blloqet e para prej guri.

“Ne kemi dashur të përdorim një ngjyrë të ngrohtë për të siguruar një ndjenjë të tokëzimit natyror që pasqyron tullat e kuqe të kopshteve me mure tipike, tha Al-Jawad. “Ngjyra quhet e kuqe Glamis e emëruar pas gurit të kuq të Kështjellës Glamis në Skoci”.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”14821″ img_size=”full” add_caption=”yes” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row]